Altın için ‘dönüşü olmayan’ 18 gün uyarısı. Yatırımcılar dikkat

Altının dün ons fiyatındaki yükselişiyle artan gram altın fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 2 bin 413 liradan kapattı.

Altının gram fiyatı, yeni güne azalışla başlamasından sonra saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışının 0,53 altında 2 bin 402 lira seviyesinde seyrediyor.Çeyrek altın ise 3 bin 953 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 770 liradan işlem görüyor.

Dün akşam ABD Merkez Bankasının (Fed) iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından sonra para politikası kararlarını ve ekonomik projeksiyonlarını duyurdu. Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı.

Kararın ardından yayımlanan Fed’in gelecek senedeki projeksiyonuna ilişkin işaretler veren “nokta grafiği”‘nde Fed’in bu sene 3 faiz indirimine gitme ihtimali kalmadı.

Fed Başkanı Jerome Powell toplantının ardından gerçekleştirdiği açıklamalarda, ABD’de duyurulan enflasyon verilerini “ilerleme” olarak gördüklerini fakat, para politikasını gevşetmeye başlamalarına izin verecek güvene sahip olduklarını düşünmediklerini belirtti.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, FED’in faizi 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasından sonra sosyal medya hesabı üzerinden altın ve gümüşle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fed, piyasaların genel beklentisi doğrultusunda faizlerde bir değişikliğe gitmediğini belirten Memiş, Fed Başkanı Powell’in çok temkinli ve tedirgin olduğunu, seçimler yaklaştığı için gerçekleri tam olarak söyleyemediğini belirtti.

Enflasyonun ABD halkını zorlamaya devam ettiğini belirten Memiş, “Normalleşme için tarih veremiyoruz ancak 1-2 yıl sürebilir” ifadelerini kullandı.

Fed’in bile önünü göremediğini söyleyen Memiş, Fed’in ne yapacağını bilemediğini, Sadece diğerleri gibi “Enflasyonu düşürmekte kararlıyız” dediğini ifade etti.

“Piyasalarda bir yön kırılması yok” diyen İslam Memiş, çünkü yatırımcıların da ne yapacağını bilmediğini, yeni pozisyonlar için yeni hikayelere odaklanacaklarını, piyasaları oyalamaya devam edeceklerini söyledi.

Ons altında 2.280 dolar ve ons gümüşte 28,70 dolar destek seviyeleriyle alakalı öngörüsünün devam ettiğini söyleyen İslam Memiş, “Ons altında 2.280-2.380 dolar… Ons gümüşte 28,70-31,70 dolar… Bu aralarda oyalayacaklar. Bu hafta için dışarda bazı durumlar netleşti. Sıra içeriye geldi” ifadelerini kullandı.

Yurt içi piyasaların artık ‘Siyasi gelişmeleri’ fiyatlayacağını belirten Memiş, yılın ikinci yarısıyla alakalı öngörüsünde bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Memiş açıklamalarının devamında, “Önce Haziran’da dipler test edilsin, sonra aynı seviyeleri görmemek üzere gider. ABD seçimleri, Avrupa’da siyasi çalkantılar, Çin-Tayvan gerilimi gibi önemli başlıklarımız var. 4 yıl önce tedbirini almış olanlar, şu sorunun cevabını çözmüş kişilerdir:
Neden enflasyonu patlattılar?”
ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ABD’de dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 artışla beklentilerin altında kaldı. Böylece, ülkede enflasyon mayısta, Temmuz 2022’den bu yana ilk kez aylık bazda değişim göstermedi.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 280 ve 2 bin 250 doların destek, 2 bin 320 ve 2 bin 340 dolar seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir